Postřehy a zážitky

Motýlí park a rýžové terasy na Bali

Bali už dávno není pustý ostrov pokrytý rýžovými poli a porostlý kokosovými palmami. Dnes si na něm najde vyžití téměř každý. Turistických atrakcí přibývá a záleží na každém, co ho láká.

Malý park, velký zážitek

Mně například velice nadchnul motýlí park v Tabananu, o kterém se tolik nemluví. Je sice maličký, projdete jej s přehledem za 15 – 20 minut, ale ve mně zanechal zvláštní pocity, na které do konce života nezapomenu a za motýlím pohlazením se určitě ještě ráda vrátím.

Do Bali Butterfly parku se dostanete z Canggu autem za tři čtvrtě hodinky a pak můžete pokračovat dál do vnitrozemí. Uprostřed parku se nachází „altánek“, do kterého když vejdete, můžete si prohlédnout ukázky vývoje motýlů, a třešničkou na dortu jsou živí motýli, které místní pracovnice vezme do ruky a přiloží je na vás. Je to nezapomenutelný zážitek, tedy alespoň pro mě byl. Motýli mě lechtali na kůži, až jsem se musela smát, a zároveň se ovládat, abych jim neublížila.

TIP: Zajímá Vás příroda na Bali? Zúčastněte se zájezdů na Bali. Poznáte sopku Kawah Ijen, Ubud a okolí, opičí prales, tajemné jeskyně na Uluwatu a mnohem více.

Práce v motýlím parku je krásná, ale smutná zároveň

Říkala jsem té místní paní, že má opravdu hezkou práci, odpověděla mi, že ano, že se jí moc líbí, ale že práce s motýly má zároveň i stinnou stránku, protože tito barevní krasavci žijí jen velmi krátce. Ti největší, které tam měli, přežijí pouhých 5 dní. Zamyslela jsem se nad tím, jak my svým časem kolikrát mrháme, jako bychom ho měli nekonečno.

Jestliže máte strach z hmyzu, tak se raději vyhněte parku obloukem. Kromě motýlů tam mají ještě brouky a strašilky, které si můžete vzít do ruky, já se neodvážila, i když mě svým způsobem fascinují. Součástí areálu je ještě muzeum, kde jsou zarámované různé druhy motýlů a brouků. Je to překvapivě zajímavá podívaná, i když já jsem byla více nadšená z těch živých.

V době mé návštěvy tam byla pouze jedna rodina, a všude po okolí panoval boží klid, doufám, že si jej toto místo zachová co nejdéle. Vstupné v 5/2018 bylo cca 130 Kč/osoba, což by se na místní poměry mohlo zdát dost, nicméně mně to za to stálo. Pohlazení motýlími křídly je totiž k nezaplacení, ještě když si člověk uvědomí, že je jedinečné a od toho samého motýla jej již nikdy nezažije.

Rýžové terasy na seznamu světového dědictví UNESCO

Pokud budete stejně jako já, ubytováni v Canggu, doporučuji spojit návštěvu motýlího světa např. s výletem na rýžové terasy Jatiluwih, které jsou nádherné, mně osobně se líbily mnohem více, než ty proslavené v Ubudu, ovšem je to pouze otázka osobního vkusu. Důkazem, že úchvatný zavlažovací systém „subak“ udržující rozsáhlá rýžová pole při životě stojí za vidění, svědčí mimo jiné i to, že je zapsaný v seznamu světového dědictví UNESCO. Výhledy po širém okolí jsou neuvěřitelné, člověk má pocit, že nemůže dohlédnout na konec. Vstup byl na začátku roku 2018 okolo 60 Kč/osoba. To si tak jedete na skútru po silnici a vyhlížíte na mapě, kde se nachází ta příro

dní krása, načež vás zastaví pár místních požadujících poplatek. Chvilku mi trvalo, než mi došlo, že už jsem vlastně na místě, není, nebo v době mé návštěvy to nebylo nijak speciálně označené. Podél cesty se nachází pár warungů, kde se dá i najíst s výhledem na tu nádheru.

Trekking po vyznačených stezkách

Já osobně se šla mezi rýžové terasy projít i přesto, že mírně poprchávalo. Byl únor a celé okolí svítilo svěže zelenou barvou. Vzhledem k tomu, že se Jatiluwih nachází blízko hor, jsou tam dešťové přeháňky častější, obzvláště v období dešťů od listopadu do února. Mezi rýžovými terasy vedou i různě náročné stezky, takže si podle času a nálady můžete zvolit, jak velký okruh zdoláte. Můžete si vybrat celkem z pěti okruhů, kdy nejkratší má 1,5 km a nejdelší téměř 8 km.

Obdivuji místní, kteří vykonávají tu nelehkou práci na polích, dosud nerozumím tomu, jak může být rýže tak levná, když stojí neuvěřitelně mnoho úsilí ji vypěstovat. Rýžová pole tam totiž nejsou jen na okrasu, rýže se tam skutečně pěstuje a je to obrovská řehole. Místní se denně ve vedru po kolena v bahně o rýži pečlivě starají. I přesto na vás s úsměvem zamávají a chovají se přátelsky.

TIP: Objevujte krásy exotického ostrova Bali na zájezdu Poznávací zájezd krásy Bali od 42 990 Kč. Poznáte opičí prales, severní pobřeží, Ubud, rýžování políčka, korálové útesy a mnoho dalšího.

 Centrum Ubudu už dávno není poklidné místo

Ubud nechci zatracovat, místo samo o sobě je krásné, ale bohužel už nás – turistů tam jezdí hodně a kvůli tomu ztratilo svůj punc oázy klidu, nehledě na to, že prodejny typu Pandora autentičnosti také nepřidávají. Všudypřítomné vynucování si „dobrovolných příspěvků“ mě doslova otrávilo, o nesmyslných cenách za zhoupnutí na houpačce mezi palmami nemluvě. Ubud bych aktuálně přirovnala ke Staroměstskému náměstí v Praze, které je samo o sobě také hezké, ale s velkým množstvím lidí ztrácí své kouzlo. Trošku jiné je to ale mimo tu hlavní tepnu Ubudu, kde se dají najít schovaná a klidná zákoutí, která já osobně preferuji.

 

Štítky: ,

 
Uloženo dne 28.12.2018. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář